Водоспади України

Водоспади України: 

Найвищий водоспад України — Учан - Су, висота 98 м. (Кримські гори)

Висота водоспаду — 98,5 м[3]. Назва означає «вода, що летить» у перекладі з кримськотатарської мови (uçan — той, що летить, suv — вода). Відомі також інші назви водоспаду: грецька Кремасто-Неро (дав.-гр. Κρεμαστόν νερόν — «вода, що висить») і кримськотатарська Акар-Су (крим. Aqar Suv — «вода, що тече»).[4]
Водоспад Учан-Су найефектніше виглядає під час злив і сніготанення на яйлі. Влітку він майже повністю пересихає, в суворі зими іноді замерзає. Середньорічна витрата води, що скидається, становить 50 л/с. При падінні Учан-Су утворює два каскади: на другому каскаді розташована невелика споруда з водозабором і скульптурою орла на даху. Звідси вода надходить у Могабинське водосховище (300 тис. м³) і потім використовується для водопостачання Ялти.[5] У 1947 році водоспад Учан-Су був оголошений заповідним, з 1973 року — це територія Ялтинського державного гірсько-лісового природного заповідника.[6]
Над водопадом Учан-Су по дорозі з Ялти на Ай-Петрі знаходиться Орлиний заліт  — скеля з видовим майданчиком.
  • Найвищий водоспад Українських Карпат — Ялинський, висота бл. 26 м.

    Я́линський водоспа́д — водоспад в Українських Карпатах, в масиві Рахівські гори (частина Мармароського масиву). Розташований у межах Рахівського району Закарпатської області, на схід від села Ділове, на території Державного підприємства «Рахівське лісове дослідне господарство».
    Водоспад однокаскадний, заввишки 26 м[1]. Утворився в місці, де води потоку Ялин (права притока річки Білий) майже прямовисно стікають з високого скельного уступу. Особливо мальовничий водоспад тоді, коли він повноводний — навесні під час танення снігів або після злив.
    2010 року водоспад увійшов до складу Карпатського біосферного заповідника, у зв'язку з підписанням Указу Президента України від 14 січня 2010 р. № 25/2010 «Про розширення території Карпатського біосферного заповідника»[2].


    Найвищий рівнинний водоспад України — Червоногородський, висота 16 м.

    Червоногоро́дський (Джу́ринський) водоспа́д — водоспад, гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення. Назва Червоногородський походить від назви міста з магдебурзьким правом Червоногород, яке було неподалік кілька століть тому.
    Наполеон Орда. Млин біляяДжуринського водоспаду
    Розташований між селами Нирків і Устечко Заліщицького району Тернопільської області, на річці Джурин, яка протікає через село Устечко та впадає в річку Дністер. Утворився водоспад у результаті прориву річки Джурин через вузький кам'янистий уступ.
    За легендами, водоспад був створений штучно турками під час облоги Червоногородського замку. Щоб здобути замок, турки перерубали кам’яний кряж і відвели сюди повноводну тоді річку, яка до цього робила кількакілометрову петлю і огинала пагорб з замком. У такий спосіб турецькі війська звільнили собі шлях до замку. Однак прорив кам'яного уступу міг відбутися і без допомоги людини.
    Повна висота водоспаду 16 м, ширина — до 20 м, кількість каскадів — 3.
    Площа пам'ятки природи 0,7 га. Рішенням виконкому Тернопільської обласної ради № 537 від 23 жовтня 1972 оголошений об'єктом природно-заповідного фонду. Перебуває у віданні місцевої селянської спілки.
    Водоспад має наукову, естетичну та пізнавальну цінність, є одним із найпривабливіших туристичних об'єктів Тернопільщини. У теплі дні тут купаються і відпочивають люди не тільки з Тернопільщини, а й з Чернівецької, Івано-Франківської, Львівської, Київської областей, а також поляки, німці, угорці, чехи, румуни.


     

     

Немає коментарів:

Дописати коментар